Dla początkujących


Ku mojej radości z bloga korzystają osoby, które nie mają żadnego doświadczenia w pieczeniu albo też jest ono niezwykle małe. Zadają mnóstwo pytań, które uzmysławiają mi, że mimo tego, iż staram się pisać możliwie jak najdokładniej używam pojęć, które nie dla wszystkich mogą być zrozumiałe.
Podjęłam się więc wyzwania i przygotowałam coś w rodzaju słownika- poradnika wyjaśniającego różne mniej lub bardziej zagadkowe pojęcia kulinarne.
Stworzyłam go na podstawie najczęściej zadawanych pytań. Będę go rozwijała w miarę Waszych potrzeb. Jeśli uważacie, że coś jeszcze należałoby tu dodać powiedzcie mi o tym.

Blachy - patrz formy do ciast

Cukier
brązowy - jest wiele rodzajów cukru brązowego, zwykle to cukier trzcinowy, nadaje on potrawie specyficzny smak. Jeśli tego nie precyzuję nie ma znaczenia, którego rodzaju brązowego cukru użyjecie. Wyjątkiem jest cukier muscovado, dużo cięższy i bardziej nasycony w smaku - jeśli trzeba użyć tego właśnie rodzaju zawsze o tym piszę. 
drobny - cukier drobny to po prostu cukier kryształ o drobnej fakturze, miałki. Łatwo się rozpuszcza i uciera.  Można go kupić pod nazwą "cukier do wypieków". Jeśli nie możecie to dostać zastąpcie go zwykłym cukrem kryształem, musicie się jednak liczyć z tym, że dłużej będzie się rozpuszczał.
puder - cukier bardzo drobno zmielony, na pył.

Formy do ciast (blachy) zwykle określam w jakiej formie należy piec ciasto, poniżej parę szczegółów na temat form:
keksówka - wąska foremka o szerokości około 7-10 cm i długości około 20-25 cm
forma do babki - wysoka forma o kształtach klasycznej babki, babki można także piec w keksówkach
tortownica - okrągła forma z charakterystycznym zatrzaskiem na boku pozwalającym na oddzielenie dna od boków, najpopularniejsze rozmiary to pomiędzy 20 a 30 cm średnicy (mała tortownica 19-23 cm, średnia 24-27, duża 28-33), zdarzają się też tortownice kwadratowe.

duża blacha - blacha o wymiarach około 30-40 cm. W handlu dostępnych jest wiele jej wariantów wymiarowych. Nie należy się przejmować niewielkimi (do 5cm) różnicami w długości  lub szerokości.
największa blacha - to płytka blacha o szerokości i głębokości piekarnika, zwykle stanowi jego podstawowe wyposażenie.

Kąpiel wodna, rozpuszczanie w kąpieli wodnej, rozpuszczanie na parze - Bierzemy dwa garnki różnej wielkości. Do większego wlewamy kilka centymetrów wody. Mniejszy garnek powinien mieć taki rozmiar, aby dało się go włożyć w większy garnek w taki sposób, aby jego dno nie dotykało do powierzchni wody. Zamiast mniejszego garnka możemy tez użyć metalowej miski. Większy garnek stawiamy na gazie i zagotowujemy wodę. Gdy woda wrze zmniejszamy gaz na minimum, a do mniejszego garnka/miski wkładamy produkty, które mają być na parze ubijane lub rozpuszczane.

Migdały
mąka migdałowa - mąka migdałowa to zmielone migdały. Można ją uzyskać domowym sposobem. Jeśli chcecie użyć młynka do kawy musicie kupić migdały w płatkach lub słupkach. Całe migdały nie dadzą się w nim zmielić.
jak obrać migdały - całe migdały zalewamy gorącą wodą, po kilku minutach skórka zacznie odchodzić od migdałów, można ją niezwykle łatwo zdjąć. Uwaga, lubi brudzić palce na brązowo!


Piekarnik - ustawienia piekarnika
temperatura - zawsze podaję ją w moich przepisach, jeśli używacie piekarnika z termoobiegiem pamiętajcie, że zwiększa on temperaturę o 10 stopni. Są ciasta, których nie należy piec w termoobiegu, na przykład serniki.
na którą półkę wstawić ciasto - na ogół na środkową, ale tak naprawdę zależy to od piekarnika, radzę zajrzeć do instrukcji obsługi.
Każdy piekarnik może mieć własne fanaberie, lepiej dopieka z góry/z dołu/z lewej/prawej itd. Im częściej pieczemy tym lepiej go możemy poznać.

Rozpuszczanie na parze - patrz kąpiel wodna

Skórka z cytryny, pomarańczy - uzyskujemy ją poprzez starcie skórki na możliwie jak najdrobniejszej tarce.  Najlepiej użyć do tego zabiegu owoców ekologicznych. Przed zabiegiem owoc należy bardzo dokładnie wyszorować szczoteczką w gorącej wodzie. Ścierając skórkę należy uważać, żeby nie zetrzeć białego miąższu, bo nada on gorzki smak potrawie.

Wanilia, wanilina, cukier, olejek, ekstrakt waniliowy/wanilinowy - więcej na ten temat tutaj

 
Design by Ciey based on Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes